W wielu przypadkach droga na szczyt nie jest usłana różami. To godziny wylanego potu, poświęcenia i wyrzeczeń, aby osiągnąć upragniony cel. Życie tenisisty staje się jednak o wiele łatwiejsze, kiedy wie, jakich zasad powinien się trzymać, jeżeli chce odnieść zwycięstwo w sporcie!

Kondycja

Duża rzesza amatorów sportu nie zdaje sobie sprawy jak bardzo bieganym sportem jest tenis. Ludzie patrzą przez pryzmat wielkości kortu, porównując to do boiska piłkarskiego. Na boiskach piłkarskich biega jednak jedenastu zawodników w jednej drużynie, a mecze w wielu przypadkach nie zachwycają intensywnością. Oczywiście, szczególnie w męskim tenisie zauważalna jest optymalizacja biegania, w przypadku gdy zawodnik serwujący dysponuje solidnym serwisem. Pozwala to od początku ustalić sobie wymianę z przeciwnikiem, a czasami nawet jej uniknąć asem serwisowym. Dąży się więc również do zmniejszenia intensywności.

Nie ulega jednak wątpliwości, że gdy do wymiany dojdzie kondycja odgrywa kluczową rolę. Należy pamiętać, bez wątpienia, o odpowiednim ustawianiu się, antycypacji zagrań przeciwnika, ale kiedy przychodzi co do czego, to trzeba swoje na korcie wybiegać. Niezastąpiona jest wówczas ciągła praca na nogach. Kluczowe jest, aby przeciwnik nie złapał nas na wykroku. Co więc ćwiczyć, aby wypracować sobie żelazne płuca?

Podstawowymi ćwiczeniami dla tenisisty będzie bieg, pływanie, czy... jazda na nartach! Każda z tych aktywności różni się od siebie, ale pozwoli wyrobić sportowcowi wytrzymałość na wielu płaszczyznach. Z ćwiczeń szybkościowych popularne są interwały, czyli krótkie biegi, na maksymalnej (bądź prawie maksymalnej) intensywności w celu poprawienia eksplozywności i szybkości. Bieg można wykonywać w linii prostej, ale także urozmaicić go biegając po skosie!

Technika

Tenis jest sportem bardzo wymagającym technicznie. Elementem, który należy okiełznać jest przecież nie tylko nasze ciało, ale też rakieta. Ciało należy oczywiście nauczyć pewnych schematów oraz technik poruszania się po korcie. Do jednej z technik należy zasada sześciu kroków, czyli : start, ustawienie, uderzenie, powrót, cross i hop! Jeżeli ta technika zostanie przez Was opanowana, to nie ma się co martwić o poruszanie na korcie. Do poruszania się należy jednak dołożyć technikę serwisu i uderzenia.

Podczas serwisu kluczowy jest wyrzut. Wielu bagatelizuje ten aspekt, ale odgrywa on monumentalną rolę w wymianie. Wyrzut należy wykonać precyzyjnie nad siebie i odpowiednio wysoko, aby uderzyć piłkę w najwyższym punkcie. Aby nadać piłce mocy ciężar ciała musi zostać przeniesiony płynnym ruchem z tyłu do przodu. W przypadku odbić forehandem, backhandem, slajsem, czy na przykład uderzeniem z góry pamiętaj, aby nie uciekać ciałem od piłki. Przecież piłka ma polecieć w stronę przeciwnika! Unikaj także sięgania po piłkę i wbiegania na nią. Postaraj się obliczyć tor lotu piłki, by być gotowym na jej czyste odbicie! Skup się na tym aby podczas uderzenia nie skracać go. Wykonuj pełny ruch, aby dynamika i siła uderzenia mogła rozwinąć się w pełni!

Dieta i żywienie

Dieta w dzisiejszych czasach odgrywa u wielu sportowców kluczową rolę. Nikt przecież nie kojarzy sportowców z nałogowym paleniem, czy zajadaniem się chipsami. We współczesności nacisk, który kładzie się na odpowiednie odżywianie jest ogromny i dlatego warto też skupić się na tym aspekcie. Aby osiągnąć odpowiedni poziom energii przed treningiem należy zadbać o uzupełnienie węglowodanów. Do takich dań zaliczyć można owsiankę z bananem, czy daktylami, bądź kanapkę z dżemem.

Ważne jest, aby urozmaicać sobie dietę stosując wiele zamienników w postaci różnych owoców i warzyw, ale także nie zapominając o produktach mlecznych. Po treningu natomiast ważne jest dostarczenie organizmowi białka i łatwo przyswajalnych węglowodanów. Należy natomiast ograniczyć tłuszcze. Warto zadbać także o produkty rybne, czy wątróbkę, która dostarczy sportowcowi dużo żelaza, a efekty będą zdecydowanie szybsze!